The following are the scores of the 2018 Centennial Colts Classic:

Platinum Division
Friday, October 26, 2018
Game 1 (Main Court) 9:00 A.M KING’S CHRISTIAN COLLEGIATE 55 (Mide Oriyomi 13 points) vs. CALEDON BASKETBALL 40 (Kelly Cockfield 8 points)
Game 2 (Court 2) 9:00 A.M. SAINT- LAURENT 56 (Kiandra Browne 12 points) vs. J CLARKE RICHARDSON 30 (Kendra Oliver 18 points)
Game 3 (Main Court) 10:30 A.M. CRESTWOOD PREP 64 (Rebecca Demeke and Aaliyah Edwards 15 points each) VS. LO-ELLEN PARK PREP 41 (Emile Lafond 14 points)
Game 4 (Court 2) 10:30 A.M. BILL CROTHERS 69 (Callie Wright 18 points) vs. SOUTHWEST ACADEMY 43 (Maggie Denys 11 points)
Game 5 (Main Court) 12:00 P.M. NIAGARA PREP 57 (Julia Colavecchia 10 points) vs. ST. FRANCOIS 37 (Laurie Champagne 12 points)
Game 6 (Court 2) 12:00 P.M. CAPITAL COURTS 47 (Micah Dennis 12 points) vs. CENTRAL TECH 20 (Lauren Rainford 8 points)
Game 7 (Main Court) 2:30 P.M. SAINT- LAURENT 68 (Kiandra Browne 20 points) vs. KING’S CHRISTIAN COLLEGIATE 38 (Mide Oriyomi 10 points)
Game 8 (Court 2) 2:30 P.M LINCOLN PREP 56 (Keturah 21 points) vs. DURHAM ELITE 44 (Raphaela Toussaint 10 points)
Game 9 (Main Court) 4:00 P.M. J. ADDISON SCHOOL 60 (Madalyn Anderson 20 points) vs. KING’S-EDGEHILL SCHOOL 38 (Mackenzie Smith 20 points)
Game 10 (Court 2) 4:00 P.M. J CLARKE RICHARDSON 54 (Taesia Pinnock 16 points) vs. CALEDON BASKETBALL 51 (Izabella Zingaro 14 points)
Game 11 (Main Court) 5:30 P.M. CRESTWOOD PREP 54 (Rebecca Demeke 17 points VS. BILL CROTHERS 46 (Ahriahna Grizzle 8 points)
Game 12 (Court 2) 5:30 P.M. SOUTHWEST ACADEMY 45 (Sammie Martin 10 points) vs. LO-ELLEN PARK PREP 43 (Delaney Bourget 12 points)
Game 13 (Main Court) 7:00 P.M. CENTRAL TECH 57 (Kia Watt 20 points) vs ST. FRANCOIS 50 (Florence Fortin 14 points)
Game 14 (Court 2) 7:00 P.M (Overtime) CAPITAL COURTS 65 (Rachel Neumann 17 points) vs NIAGARA PREP 60 (Julia Colavecchia 17 points)
Game 15 (Main Court) 8:30 P.M. LINCOLN PREP 50 (Keturah Balabyekkubo 14 points) vs. J. ADDISON SCHOOL 47 (Shaunae Brown and Madalyn Anderson 9 points each)
Game 16 (Court 2) 8:30 P.M. KING’S-EDGEHILL SCHOOL 53 (Mackenzie Smith 27 points) vs DURHAM ELITE 45 (Willow Thomas 12 points

Saturday, October 27, 2018
Game 21 (Court 2) 12:00 P.M. SAINT-LAURENT vs. CALEDON BASKETBALL
Game 22 (Main Court) 12:00 P.M. KING’S CHRISTIAN COLLEGIATE 54 (Mide Oriyomi 10 points) VS. J CLARKE RICHARDSON 30 (Kendra Oliver 13 points)
Game 23 (Court 2) 1:30 P.M BILL CROTHERS 39 (Ahriahna Grizzle 10 points) vs LO-ELLEN PARK 30 (Claudia Pellerin-Olutayo 9 points)
Game 24 (Main Court) 1:30 P.M. CRESTWOOD 52 (Latasha Lattimore 14 points) vs. SOUTHWEST ACADEMY 39 (Lemyah Hilton 12 points)
Game 25 (Court 2) 3:00 P.M NIAGARA PREP 75 (Julia Colavecchia 14 points) vs. CENTRAL TECH 44 (Lauren Rainford 17 points)
Game 26 (Main Court) 3:00 P.M. CAPITAL COURTS (Katie Butts 8 points) vs. ST. FRANCOIS 23
Game 27 (Court 2) 4:30 P.M. LINCOLN PREP 79 (Brynn Masikewich 15 points) vs KING’S-EDGEHILL SCHOOL 44 (Briar McDonald 14 points)
Game 28 (Main Court) 4:30 P.M. J. ADDISON SCHOOL 62 (Mary-Anne Asare 18 points) vs. DURHAM ELITE 26 (Jada Poon-Tip 12 points)

Sunday, October 29, 2017
Game 37 (Main Court) 1:00 P.M CRESTWOOD (Shayeanne Day-Wilson 19 points) vs. CAPITAL COURTS (Merrisah Russell and Micah Dennis 21 points each)
Game 38 (Court 2) 1:00 P.M SAINT-LAURENT 57 (Angelica Juste-Jean 20 points) vs. LINCOLN PREP 51 (Brynn Masikewich 24 points)
GAME 41 (Main Court) 5:00 P.M. PLATINUM CHAMPIONSHIP CRESTWOOD (Aaliyah Edwards 22 points) VS SAINT-LAURENT (Sandrine Clesca 15 points)

Gold Division
Saturday, October 27, 2018
Game 17 (Main Court) 9:00 A.M. CARDINAL NEWMAN 63 (Tatyanna Burke 22 points) vs JOSEPHINE DANDURAND 50 (Rosalie Mercille 20 points)
Game 18 (Court 2) 9:00 A.M NOTRE DAME 55 (Caylah Williams 23 points) VS. STEPHEN LEACOCK 33 (Onika Leveridge 24 points)
Game 19 (MAIN COURT) 10:30 A.M SIR WINSTON CHURCHILL
Game 20 (COURT 2) 10:30 A.M. WESTDALE 65 (Amy Stinson 17 points) VS PICKERING HIGH (Santianna Davy 12 points)
Game 29 (Main Court) 6:00 P.M. CARDINAL NEWMAN 70 (Alyssa Palmero 16 points) vs. STEPHEN LEACOCK 35 (Onika Leveridge 24 points)
Game 30 (Court 2) 6:00 P.M JOSEPHINE DURAND 61 (Rosalie Mercille 25 points) vs. NOTRE DAME 27 (Caylah Williams 17 points)
Game 31 (Main Court) 7:30 P.M. PICKERING HIGH 40 (Alexis Kakar and Chantelle Blagrove 10 points each) vs. SIR WINSTON CHURCHILL 36 (Ally Sentance and Olivia Krieger 9 points each)
Game 32 (Court 2) 7:30 P.M HOLY CROSS 41 (Maggie Besselink 28 points) vs. WESTDALE 51 (Amy Stinson 14 points)

Sunday, October 29, 2018
Game 33 (Main Court) 9:00 A.M. CARDINAL NEWMAN 68 (Katumina Mansaray 18 points) VS. NOTRE DAME 39 (Katherine Onunkwo 15 points)
Game 34 (Court 2) 9:00 A.M JOSEPHINE DURAND 59 (Angelie Ricard 20 points) vs. STEPHEN LEACOCK 26 (Onika Leveridge 17 points)
Game 35 (Main Court) 10:30 A.M. SIR WINSTON CHURCHILL 46 (Kaley Demont 12 vs. WESTDALE 53 (Amy Stinson 18 points)
Game 36 (Court 2) 10:30 A.M PICKERING HIGH 33 (Chante Watson 11 points) vs. HOLY CROSS 41 (Maggie Besselink 25 points)
Game 40 (Main Court) 3:00 P.M. CARDINAL NEWMAN 48 (Katumina Mansaray 13 points) vs. WESTDALE 36 (Claire Sutherland-Case 13 points)

Leave a Reply

Your email address will not be published.